I N I V O S . D . C .

Ka disa ndryshime të mëdha në Facebook që vijnë së shpejti në vitin 2020, me fokusin e kompanisë duke u zhvendosur në bashkësi dhe intimitet.

Së bashku me një mision të ri, Facebook gjithashtu njoftoi një logo krejt të re dhe një ridizajnim të plotë të aplikacioneve të tyre në internet dhe celularë në F8, së bashku me një aplikacion të shpejtë të rrufeve Messenger, që paraqet encryption fund-në-fund në aplikacionin celular dhe markën aplikacion i ri i desktopit.

Këtu janë tiparet dhe ndryshimet e reja që vijnë në Facebook në vitin 2020:

Përditësimi në Facebook # 1: Një Mision i Ri dhe Fokusimi i Intimitetit
Duke hapur fjalimin e tij kryesor, Mark Zuckerburg vendosi tonin për të ardhmen – një përqëndrim më i fortë në intimitetin.

Ndërsa bota jonë dixhitale po rritet dhe ndryshon vazhdimisht, “privatësia na jep lirinë të jemi vetë,” tha Zuckerburg.

Ne jemi në mes të një ndryshimi të vërtetë në mënyrën se si bashkëveprojmë në internet, shpjegoi Zuckerburg. Më parë, postimet u ndanë hapur në internet, me synimin për të arritur sa më shumë njerëz që të mundnim në rrjetin tonë dhe të zbulonim më shumë rreth vetes çdo ditë. Por tani, ne kemi nevojë për atë sens intimiteti më shumë se kurrë.

Grupet në Facebook janë fjalë për fjalë rrjeti im i preferuar shoqëror pic.twitter.com/G5jhrqe8VT

  • TAYLOR LOREN✨ (@TAYLRN) 30 prill, 2020

Sot, mënyra më e shpejtë që po komunikojmë në internet është përmes mesazheve private, grupeve të vogla dhe Stories në Instagram – “easiershtë më e lehtë të ndjeheni sikur ju i përkasin kur jeni pjesë e komuniteteve më të vogla,” tha Zuckerburg.

Dhe me këtë zhvendosje në mendje, e ardhmja për Facebook dhe aplikacionet e saj, përfshirë Whatsapp, Messenger dhe Instagram, do të ketë mijëra përmirësime në cilësimet e tyre të intimitetit!

Këtë vit, ne mund të presim të shohim më shumë hapësira për ndërveprime private, qoftë në mesazhe të drejtpërdrejta ose në Facebook Groups, me encryption më të fortë nga fundi në fund, në mënyrë që edhe Facebook të mos ketë mundësi të lexojë mesazhet tuaja private.

Zuckerburg foli edhe për sigurinë tonë në internet. Për vitin 2019, Facebook është duke u siguruar që jo vetëm ato që ne themi janë të mbrojtura, por do të ketë edhe punë për të zvogëluar qëndrueshmërinë e një postimi ose mesazhi. Kjo do të thotë që ne mund të fillojmë të shohim më shumë transmetime komunikimi dhe postime me data të skadimit të ngjashme me Stories në Instagram.

Një veçori tjetër e re interesante është aftësia e Facebook për të porositur në mënyrë private ndonjë prej kontakteve tuaja, përmes cilindo prej platformave të Facebook. Kjo do të thotë që ju mund të keni mundësi Instagram DM një mik përmes Facebook Messenger, ose të postoni në një Grup Facebook në Whatsapp!

Ndërsa nuk ishte shpallur asnjë datë zyrtare e lëshimit për këto karakteristika në F8, Zuckerburg e bëri të qartë që përmirësimet në intimitetin e përdoruesve janë në mendje, dhe ne do të fillojmë t’i shohim këto ndryshime të mëdha gjatë vitit të ardhshëm!

Përditësimi në Facebook # 2: Një logo krejtësisht e re në Facebook dhe ridizajnim
Bëni gati për disa ndryshime të mëdha estetike në Facebook!

Së pari, aplikacioni “i madh blu” i kompanisë po kalon një ridizajnim të plotë – së shpejti logoja ikonike blu do të azhurnohet për të përfshirë një zbukurim të bardhë të hijshëm, dhe kufiri blu përgjatë pjesës së sipërme të ekranit të faqes së desktopit po ashtu ka një rindërtim.

Plus, dizajni i ri do t’i japë “pasurive të patundshme” aplikacionit kryesor si grupe dhe mesazhe private.

Kjo do të thotë që komunitetet dhe faqet e Grupit do të jenë më të spikatura në aplikacion, duke e bërë më të lehtë postimin dhe përfshirjen me të tjerët në rrjetin tuaj.

Për bizneset, ky është një lajm i madh – ndërsa mund të ndikojë në angazhimin në faqen në Facebook të Biznesit, ai mund të hap mundësinë për të rritur organikisht dhe për të zgjeruar audiencën tuaj në vend të kësaj një Grup Facebook.

Në përgjithësi, ne mund të presim një dizajn shumë më të pastër nga Facebook, me një mënyrë më të thjeshtë dhe më të thjeshtë për të lundruar nga ushqimi juaj, tek mesazhet tuaja private, te Grupet tuaja.

’Shtë rishikimi i parë i madh në Facebook në pesë vjet, dhe ndërsa një datë e saktë për ridizajnimin e uebit nuk u njoftua gjatë fjalimit kryesor, aplikacioni i ri dhe i përmirësuar i celularit tashmë ka filluar!

Facebook Messenger gjithashtu po merr një azhurnim:
Më i vogël dhe më i shpejtë – ky është qëllimi për azhurnimin e ri të aplikacionit Messenger.

Dhe estetikisht, ne mund të presim që të shohim Tregimet e miqve tuaj në Facebook, duke u dhënë përparësi në hartimin e aplikacionit, duke e bërë atë një vend për të ndarë postime të ndjeshme në kohë dhe private, të ngjashme me tiparin e Miqtë të Mbyllur të Instagramit ose mesazheve direkte të Snapchat!

Plus, më shumë veçori sociale po vijnë gjithashtu në aplikacionin Messenger – Facebook aktualisht po teston një veçori ku mund të vendosni të shikoni video në Facebook me miqtë tuaj të Messenger në të njëjtën kohë.

Messenger gjithashtu do të ketë një program të vetëm desktop që do t’i lejojë njerëzit të mesazhojnë njëri-tjetrin, dhe madje edhe mesazh midis aplikacioneve të ndryshme të Facebook – si Instagram dhe Whatsapp!

Kjo mund të jetë një ndërruese e vërtetë për mesazhe private – një platformë e unifikuar për të menaxhuar të gjitha DM-të, nga laptopi juaj, mund të jetë përgjigjja që na duhen të gjithë në jetën tonë të biznesit dhe social!

Për miliona biznese që mbështeten në Facebook të angazhohen me bashkësinë e tyre sociale dhe të tregtojnë produktin e tyre në internet, këto përmirësime mund të krijojnë një ndryshim të vërtetë!

Për sa i përket specifikave, versioni i ri i mundësuar i aplikacionit Messenger është i parashikuar të jetë 7x më i vogël dhe dy herë më i shpejtë se disa nga programet e tjera kryesore të bisedës në treg. Plus me një pseudonim të “Lightspeed”, versioni më i ri i aplikacionit peshon më pak se 30 megabajt, plus ka një kohë fillimi të ftohtë prej 1.3 sekondash.

Ndërsa është në fazat e testimit, Facebook zbuloi se ne mund të presim që versioni i ri, super i mundësuar dhe super-shoqëror i Messenger të vijë më vonë këtë vit.

Përditësimi në Facebook # 3: Më shumë Fokusim në Grupet e Komunitetit
Fokusi i madh në fjalimin e këtij viti në fjalën kryesore të F8 ishte komuniteti – dhe Zuckerberg e bëri të qartë që biznesi do të përqendrohet në ndërtimin e komuniteteve publike dhe private në internet.

Siç përmendi Zuckerburg, jeta jonë dixhitale ka nevojë për një hapësirë ​​publike dhe private. Kjo do të thotë që përdoruesit po kthehen në Grupet e Facebook dhe komunitetet e mbyllura për të postuar dhe shpërndarë detaje nga jeta e tyre për një audiencë që ata e dinë se do të jenë të angazhuar dhe të interesuar për këtë temë, po aq sa janë.

Nga udhëtimi, lojrat, prindërit, kopshtaria, temat mbi të cilat janë grupet janë forma janë të pafundme, dhe ofrojnë një hapësirë ​​të vërtetë komunitare në internet për bizneset.

Plus, shikoni për më shumë rekomandime të Grupit në të gjithë aplikacionin – kur Facebook sugjeron një Grup të ri për ju që të kontrolloni, do të jetë më i rëndësishëm për ju dhe se si jeni duke u angazhuar në Facebook.

Në mënyrë të ngjashme, bizneset po përdorin Facebook Groups për t’u angazhuar me klientët dhe ndjekësit e tyre dhe ofron një platformë tjetër për t’u angazhuar dhe komunikuar me tifozët në një hapësirë ​​gjysmë private (pasi që Grupet zakonisht kërkojnë një formë të ftesës ose pranimit të administratorit).

Pra, duke pasur parasysh këtë, ne mund të presim të shohim disa ndryshime rreth mënyrës se si paraqiten Facebook Groups dhe si do t’i gjejmë dhe përfshihemi në to.

Tashmë ka dhjetëra miliona Grupe aktive në Facebook, kështu që aplikacioni i ri dhe ridizajnimi i desktopit do ta bëjnë Grupet më të lehtë për tu gjetur, falë një skedari të ri të Rinovuar të Grupeve. Këtu do të jeni në gjendje të gjeni një burim të personalizuar me të gjitha azhurnimet nga Grupet tuaja në një vend.

Kjo do të thotë që lehtë do të jeni në gjendje të ndani postimet tuaja në Grup me postimet tuaja personale të Lajmeve dhe shpresojmë, të angazhoheni më shumë me të dy në një mënyrë të thjeshtë.

Dhe me aftësinë e re për të shpërndarë me lehtësi postimet e Lajmeve të lajmeve me grupet tuaja publike dhe private, mund ta keni më të lehtë postimin dhe përfshirjen me burimet e Grupit tuaj.

Nuk ka mohuar që njoftimi i madh i Facebook-ut në F8 për intimitet më të madh dhe tipare më të mëdha të komunitetit ishin ndryshime të mirëseardhura!

Për bizneset, ndryshimet ofrojnë një mundësi të madhe për të rritur organikisht audiencën tuaj me Facebook Groups, dhe për të ndërtuar një komunitet të ndjekësve të angazhuar në internet.

Facebook po ofron një përvojë më të sigurt në internet për të gjithë, dhe me një dizajn të azhurnuar të hijshëm dhe karakteristika të reja të drejtuara nga komuniteti, këtë vit mund të japin një nxitje të mirëpritur në angazhimin dhe bisedat aktive në internet. Shikojeni këtë hapësirë!

Mos harroni, me vonë ju mund të planifikoni dhe botoni automatikisht postimet tuaja në Facebook! Regjistrohu për një llogari falas dhe fillo të arrish një audiencë më të madhe duke planifikuar postimet e tua në Facebook me Më vonë.

Për sa i përket specifikave, versioni i ri i mundësuar i aplikacionit Messenger është i parashikuar të jetë 7x më i vogël dhe dy herë më i shpejtë se disa nga programet e tjera kryesore të bisedës në treg. Plus me një pseudonim të “Lightspeed”, versioni më i ri i aplikacionit peshon më pak se 30 megabajt, plus ka një kohë fillimi të ftohtë prej 1.3 sekondash.

Ndërsa është në fazat e testimit, Facebook zbuloi se ne mund të presim që versioni i ri, super i mundësuar dhe super-shoqëror i Messenger të vijë më vonë këtë vit.

Përditësimi në Facebook # 3: Më shumë Fokusim në Grupet e Komunitetit
Fokusi i madh në fjalimin e këtij viti në fjalën kryesore të F8 ishte komuniteti – dhe Zuckerberg e bëri të qartë që biznesi do të përqendrohet në ndërtimin e komuniteteve publike dhe private në internet.

Siç përmendi Zuckerburg, jeta jonë dixhitale ka nevojë për një hapësirë ​​publike dhe private. Kjo do të thotë që përdoruesit po kthehen në Grupet e Facebook dhe komunitetet e mbyllura për të postuar dhe shpërndarë detaje nga jeta e tyre për një audiencë që ata e dinë se do të jenë të angazhuar dhe të interesuar për këtë temë, po aq sa janë.

Nga udhëtimi, lojrat, prindërit, kopshtaria, temat mbi të cilat janë grupet janë forma janë të pafundme, dhe ofrojnë një hapësirë ​​të vërtetë komunitare në internet për bizneset.

Plus, shikoni për më shumë rekomandime të Grupit në të gjithë aplikacionin – kur Facebook sugjeron një Grup të ri për ju që të kontrolloni, do të jetë më i rëndësishëm për ju dhe se si jeni duke u angazhuar në Facebook.

Në mënyrë të ngjashme, bizneset po përdorin Facebook Groups për t’u angazhuar me klientët dhe ndjekësit e tyre dhe ofron një platformë tjetër për t’u angazhuar dhe komunikuar me tifozët në një hapësirë ​​gjysmë private (pasi që Grupet zakonisht kërkojnë një formë të ftesës ose pranimit të administratorit).

Pra, duke pasur parasysh këtë, ne mund të presim të shohim disa ndryshime rreth mënyrës se si paraqiten Facebook Groups dhe si do t’i gjejmë dhe përfshihemi në to.

Tashmë ka dhjetëra miliona Grupe aktive në Facebook, kështu që aplikacioni i ri dhe ridizajnimi i desktopit do ta bëjnë Grupet më të lehtë për tu gjetur, falë një skedari të ri të Rinovuar të Grupeve. Këtu do të jeni në gjendje të gjeni një burim të personalizuar me të gjitha azhurnimet nga Grupet tuaja në një vend.

Kjo do të thotë që lehtë do të jeni në gjendje të ndani postimet tuaja në Grup me postimet tuaja personale të Lajmeve dhe shpresojmë, të angazhoheni më shumë me të dy në një mënyrë të thjeshtë.

Dhe me aftësinë e re për të shpërndarë me lehtësi postimet e Lajmeve të lajmeve me grupet tuaja publike dhe private, mund ta keni më të lehtë postimin dhe përfshirjen me burimet e Grupit tuaj.

Nuk ka mohuar që njoftimi i madh i Facebook-ut në F8 për intimitet më të madh dhe tipare më të mëdha të komunitetit ishin ndryshime të mirëseardhura!

Për bizneset, ndryshimet ofrojnë një mundësi të madhe për të rritur organikisht audiencën tuaj me Facebook Groups, dhe për të ndërtuar një komunitet të ndjekësve të angazhuar në internet.

Facebook po ofron një përvojë më të sigurt në internet për të gjithë, dhe me një dizajn të azhurnuar të hijshëm dhe karakteristika të reja të drejtuara nga komuniteti, këtë vit mund të japin një nxitje të mirëpritur në angazhimin dhe bisedat aktive në internet. Shikojeni këtë hapësirë!

Mos harroni, me vonë ju mund të planifikoni dhe botoni automatikisht postimet tuaja në Facebook! Regjistrohu për një llogari falas dhe fillo të arrish një audiencë më të madhe duke planifikuar postimet e tua në Facebook me Më vonë.

Postet e Ngjashme

Leni një Koment

sqShqip
en_USEnglish sqShqip